Holenderska organizacja pozarządowa wysyła pomoc Bitcoin do protestujących na Białorusi

Zwolnieni białoruscy protestujący mogą teraz ubiegać się o pomoc w Bitcoinie od holenderskiej organizacji pozarządowej.

Organizację finansowaną przez tłumy stworzyli członkowie białoruskiej diaspory.

Niektórzy obserwatorzy uważają to za narodziny wolnej białoruskiej krypto-ekonomii.

Białoruś Internet Alexander Łukaszenko

Holenderska organizacja non-profit, trafnie nazwana Białoruskim Funduszem Solidarności , zaczęła wypłacać rekompensaty w Bitcoin Circuit protestującym na Białorusi.

Pomoc przeznaczona jest dla tych, którzy borykają się z trudnościami gospodarczymi związanymi z udziałem w protestach przeciwko rządowi Aleksandra Łukaszenki, „ ostatniego dyktatora Europy ”.

Według artykułu ForkLog, fundusz non-profit został założony przez przedsiębiorców technologicznych Jarosława Lichaczewskiego i Aleksieja Kuźmenkowa, którzy sami są członkami białoruskiej diaspory.

Założyciele należą do grupy, która uważa, że ​​wybory prezydenckie na Białorusi 9 sierpnia zostały sfałszowane, a późniejsze działania policji przeciwko pokojowym demonstrantom są nielegalne.

Według strony internetowej organizacji non-profit fundusz ma na celu:

wspierać wszystkich, którzy stracili pracę z powodu swoich przekonań i chcą żyć na wolnej i demokratycznej Białorusi

Pomoc wiąże się jednak z szeregiem wymagań i jest przeznaczona dla urzędników lub pracowników przedsiębiorstw państwowych.

Aby zakwalifikować się do bodźca w wysokości 1500 euro w bitcoinach, kandydaci muszą przedstawić dokumentację dotyczącą zwolnienia lub udziału w protestach i publicznie zadeklarować swoje stanowisko polityczne.

Fundusz został uruchomiony w połowie sierpnia i zebrał już 2 miliony euro od ponad 30 000 darczyńców. Pieniądze zostały zebrane za pośrednictwem różnych sposobów pozyskiwania funduszy, takich jak Facebook, PayPal, Revolut i różne kryptowaluty.