Rajd Bitcoinów w niebezpieczeństwie? Weterani z Wall Street ostrzegają o Nasdaq Bubble

Cena Bitcoina jest bliska wycofania, jak ostrzegają weterani Wall Street o tworzeniu się bańki Nasdaqa.

Ned Davis, który od 1980 r. prowadzi swoją firmę badawczą Wall Street, uważa, że tworzy się bańka Nasdaqa. W oparciu o przybliżoną korelację pomiędzy Bitcoin Up (BTC) a zapasami w ostatnich miesiącach, może ona negatywnie wpłynąć na rynek kryptograficzny.

Od marca 2020 roku, Bitcoin i S&P 500 widziały niesamowitą korelację. Były okresy, w których BTC znajdowała się w stagnacji podczas rajdu giełdowego, szczególnie od maja do czerwca. Jednak w większości przypadków korelacja ta pozostawała wysoka. W dniu 9 lipca korelacja pomiędzy Bitcoinem a S&P 500 osiągnęła rekordowy poziom 0,38.

Korelacja pomiędzy Bitcoinem a S&P 500 w minionym roku wyniosła 0,38. Źródło: Skew.com

Analitycy wyrazili obawy związane z zawyżoną wyceną zapasów techniki od początku lipca. Jeśli ciężki technicznie Nasdaq zacznie zanikać, może to spowodować większy trend spadkowy na giełdzie.

Pisała Lisa Abramowicz, dziennikarka biznesowa Bloomberga:

“Wyceny tech są najbardziej ekstremalne od czasu bańki technologicznej z 2000 roku, na podstawie stosunku Nasdaqa do akcji spółek o małej kapitalizacji”.

Akcje techniczne stawiają Nasdaqa w niebezpieczeństwie, a Bitcoin ryzykuje niewielkie wycofanie się
Dane pokazują, że akcje techniczne stanowią prawie 50% indeksu Nasdaq Composite. W związku z tym, gdy zapasy technologii spadają, indeks Nasdaq Composite spada, szczególnie mocno.

Davis opisał obecną sytuację Nasdaq 100 jako “bąbelkową”, budzącą obawy co do wyników FAANG i akcji tech. Zauważył, że akcje takie jak Microsoft spadły gwałtownie po zarobkach, ponieważ firmy internetowe i komputerowe nadal odczuwają skutki blokady koronaawirusowej przez rządy na całym świecie.

“Nasdaq 100 wygląda dla mnie bąbelkowo”, powiedział. “Jeśli to nie jest znak wspinania się na wysoką deskę do nurkowania dla spekulacji, nie wiem co to jest.”

W najbliższym czasie, załamanie na giełdzie może spowodować spadek cen Bitcoinów. Chociaż Bitcoin był niespokrewniony podczas niektórych rajdów giełdowych, w czasie trendów spadkowych zaobserwowano wyższy poziom korelacji.

PlanB, znany inwestor Bitcoin, powiedział:

“S&P500 i Bitcoin zostały skorelowane i połączone w ciągu ostatnich 10 lat. S&P sugerował cenę BTC: $25K… ciekawe czasy do przodu!”

Podczas gdy niektórzy inwestorzy przewidują słabości w strukturze rynku Bitcoin w krótkim okresie czasu, istnieją silne fundamentalne czynniki wspierające średnioterminowy rajd.

Zmienne dla tendencji wzrostowej w średnim okresie
Pomimo niezrównoważonej sytuacji na amerykańskim rynku akcji, różne punkty danych sugerują, że inwestorzy krypto walutowy na ogół pozostają pewni siebie.

Według Grayscale, aktywa zarządzane przez firmę w odniesieniu do wszystkich jej produktów kryptograficznych osiągnęły poziom 4,3 mld dolarów. Wskazuje to, że inwestorzy instytucjonalni konsekwentnie inwestują w waluty kryptońskie, głównie Bitcoin, od początku 2020 roku.

Stosunek kontraktów długich do krótkich na większości głównych giełd kontraktów terminowych pozostał dodatni netto dla Bitcoin w ostatnich tygodniach. W codziennym okresie czasu, Binance mówi, że “najlepsi traderzy” na jego platformie kontraktów terminowych są netto długimi BTC. Ponad 52% inwestorów na tej giełdzie posiada obecnie długie kontrakty.

Niemniej jednak, wysoki poziom oporu na poziomie 9.500 dolarów i niepewność na amerykańskim rynku akcji mogą osłabić nastroje wokół Bitcoin’a w najbliższym czasie. Ale w dłuższej perspektywie, silne podstawy malują bardziej byczy obraz dla największej kryptokuranty na świecie.